Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców (podatników CIT). Z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych będzie mogło skorzystać blisko 400 tys. (czyli ok. 90 proc) podatników CIT. Jest to realizacja zapowiedzi zawartej w expose premier Beaty Szydło – czytamy na stronie ministerstwa.


Niższa stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.2 mln euro. Ma to być pewnego rodzaju wsparcie dla podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa. Jak informuje resort projekt doprecyzowuje także obecne przepisy, co pozwoli na wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych mogących skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów.


P.S.
ZRP udzieli poparcia planowanej obniżce do 15% CIT-u pod warunkiem, że w takim samym stopniu zostanie obniżona stawka podatku PIT  dla małych podatników (o przychodach do 1,2 mln euro). Takiego rozwiązania nie proponuje się dla firm osób fizycznych, co będzie oznaczało nierówność traktowania i zaburzenie warunków konkurencji  pomiędzy przedsiębiorcami. Z obniżki CIT skorzystają przede wszystkim spółki z o.o., tworzone głównie z powodu ograniczenia ryzyka osobistej odpowiedzialności biznesowej. Przedsiębiorstwom osób fizycznych pozostanie pełna odpowiedzialność za podjęte zobowiązania, bez obniżki podatku.    
Więcej: LINK