DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

 

W dniu 15 Pazdziernika br. w Niepublicznej Szkole Rzemiosła w Wejherowie gościli : Prezes Związku Rzemiosła Polskiego z Warszawy - Jerzy Bartnik, Dyrektor Generalny Związku Rzemiosła Polskiego - Maciej Prószyński, starosta Powiatu Wejherowskiego - Józef Reszke i Członkowie Zarządu Wejherowskiego Cechu z Prezesem - Brunonem Gajewskim na czele. Była to okazja do uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej oraz rozmów o kształceniu zawodowym i sytuacji na rynku pracy.

- Nauczyciele i wychowawcy są obok rodziców osobami, które najbardziej kształtują postawę młodych ludzi. To dzięki państwa pracy kolejne roczniki naszych uczniów maja możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności.

 

 

Podczas spotkania tematem przewodnim była sytuacja na rynki pracy. Mówiono o tym, że wykształcenie zawodowe to ogromna szansa dla młodzieży.

- W kraju, w których prowadzono dualny system nauczania, czyli w oparciu o praktyczną naukę zawodu i teorię zdobywaną w szkole jest najmniejsze bezrobocie - podkreśla Jerzy Bartnik, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

 

 

Specjaliści i fachowcy są potrzebni na rynku pracy. W minionych latach szkoły zawodowe nie cieszyły się zainteresowaniem. Teraz wiadomo, że ukończenie szkoły rzemieślniczej daje większe szanse na znalezienie pracy.

- Myślę, że to bardzo dobrze, że jest dualizm szkoły. w zakresie kształcenia zawodowego to daje szanse. Im więcej szkół zawodowych, tym lepiej. W życiu potrzebujemy fachowców, bez nich nie sposób żyć - podkreśla starosta wejherowski, Józef Reszke.

 

                                   ROZMOWY Z RZEMIEŚLNIKAMI

 

 

Goście z Związku Rzemiosła Polskiego wraz z Prezydentem Krzysztofem Hildebrandt , spotkali się w sali Wejherowskiego Centrum Kultury. Gospodarzem tego spotkania był Prezes Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw - Związku Pracodawców.

 

 

Główny tematem wypowiedzi gości było kształcenie zawodowe prowadzone przez rzemiosło, a takze wsparcie ze strony Państwa w postaci refundacji i dofinansowania . Rozmawiano teżo finansach i przepisach, zwłaszcza tych powodujących problemy i ograniczających działalności rzemieślników .