Materiały prasowe – posiedzenie Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej ZRP

Warszawa, 12 lutego 2014 r.

 

Prawo autorskie - aktualności

 

10 lipca 2013 r. Komisja Prawa Autorskiego zatwierdziła tabele wynagrodzeń za odtwarzanie filmów i muzyki ze wspólnego wniosku ośmiu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi: SFP, ZAIKS, ZPAV, STOART, SAWP, ZASP, SAFT i STL.

To dopiero początek drogi do wprowadzenia nowego systemu poboru opłat, który wejdzie w życie najwcześniej na początku przyszłego roku.

W wyniku nowych regulacji opłaty mają być wnoszone do maksymalnie dwóch organizacji - jednej odpowiedzialnej za prawa autorskie oraz drugiej odpowiedzialnej za prawa pokrewne.

Wszystkie organizacje mają dwa tygodnia od chwili doręczenia postanowienia o uchwaleniu nowej tabeli stawek na wniesienie ewentualnych sprzeciwów do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Jeśli takie sprzeciwy nie zostaną zgłoszone, w ciągu 6 miesięcy zostaną powołane do życia dwa nowe podmioty odpowiedzialne za pobieranie opłat.

 

 

 

Informacja Komisji Prawa Autorskiego o złożeniu wniosku o odmowę

 

zatwierdzenia tabeli wynagrodzeń przez sąd

 

Na podstawie art. 110(14) ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) Przewodniczący Komisji Prawa Autorskiego informuje, że Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystyczno-Rozrywkowych i Sportowych złożyło w dniu  31 października 2013 r. do Sądu Okręgowego w Poznaniu wniosek o odmowę  zatwierdzenia wspólnej Tabeli wynagrodzeń Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Związku Artystów Scen Polskich ZASP, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Twórców Ludowych STL, Związku Producentów Audio-Video ZPAV, Stowarzyszenia Filmowców Polskich SFP, Związku Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych, w części obejmującej stawki za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych określonej jako Taniec.

Od 1 stycznia 2014 roku zaplanowane są też wspólne kontrole połączonych sił 100 inspektorów ZAIKS, 42 inspektorów STOART, 40 inspektorów ZPAV i nieznanej nam liczby inspektorów SAWP. Inspektorzy zapowiadają wzmożenie kontroli. Kontrolowane będą nie tylko salony fryzjerskie ale nawet wesela, studniówki, dyskoteki, bale sylwestrowe a nawet zwykłe szkółki taneczne. Dla tych, którzy nie chcą płacić tantiem za użycie praw autorskich i wykonawczych muzyki grożą wysokie kary pieniężne a egzekucja często kończy się w sądzie.

----------------------------------------------------------------------

 

Redakcja Hair Trendy (www.hairtrendy.pl – portal dla fryzjerów i stylistów) od października 2013 roku rozpoczyna nadawanie na żywo RADIA HAIR TRENDY. Będzie to pierwsza na świecie stacja radiowa dedykowana dla klientów i pracowników salonów fryzjerskich. Według naszej wiedzy będzie to też pierwsza na świecie stacja radiowa prowadzona na żywo i udostępniająca swoim abonentom licencję na emitowanie w miejscach prowadzonej działalności gospodarczej radia bez opłat dla OZZ (ZAIKS, STOART, SAWP i ZPAV), a nawet bez konieczności opłaty abonamentu radiowo telewizyjnego.

Muzyka w Radiu Hair Trendy to nowe, niepowtarzalne utwory w wykonaniu artystów nie należących do OZZ. Oznacza to, że korzystanie z tej muzyki nie pociąga za sobą, żadnych opłat na rzecz ZAIKS, STOART czy jakiejkolwiek innej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Z twórcami powyższych dzieł muzycznych posiadamy uregulowane kwestie prawne i finansowe na wykorzystywanie i udostępnianie praw do ich utworów. Wszystkim naszym abonentom radiowym zagwarantujemy licencje na legalne odtwarzanie muzyki z naszego radia w każdym salonie fryzjerskim.

Koszt licencji jest niewielki i zależy od cyklu płatności, 6 lub 12 miesięcy oraz od powierzchni tej części lokalu w której słuchane jest radio. Kwoty za wykupione licencje przekazywane są w całości na opłacenie autorów i wykonawców utworów muzycznych, dzięki czemu wszyscy wspieramy niezależnych twórców.

Program radiowy będzie emitowany 24 godziny na dobę. Wypełni go zróżnicowana i specjalnie dobrana do pracy w salonie fryzjerskim muzyka, ciekawe audycje, interesujący goście, konkursy, najnowsze informacje i co najważniejsze pogodni i fantastyczni prezenterzy radiowi.

Aby stać się naszym abonentem wystarczy tylko w prosty i szybki sposób zamówić radio w zakładce "jak wykupić licencje" po kilku kliknięciach, bez dodatkowych formalności zamówisz licencję na legalne odtwarzanie Radia Hair Trendy w Twoim salonie. Otrzymasz także nalepkę na drzwi informującą kontrolerów OZZ o tym, że muzyka w tym salonie jest z licencją Radia Hair Trendy bez opłat dla ZAIKS, STOART, ZPAV itp.

Radio Hair Trendy to nowoczesne medium, wykorzystujące wszystkie nowinki współczesnej techniki. Dzięki możliwościom jakie daje Internet, na panelu radiowym słuchacze będą mogli zamieszczać swoje opinie, pytania oraz czynnie uczestniczyć w programie. Nasz program radiowy będzie przebiegał równolegle werbalnie w eterze jak i wizualnie w sieci.

Nasze radio zapewni dostęp do tysięcy utworów muzycznych, o których wcześniej nie słyszeliście, prowadzący program prezenterzy umilać będą Wam każdy dzień pracy a klientom wizytę w salonie.

Cennik

Saloniki do 30 m2:

  • 18 zł netto/miesiąc (przy jednorazowej opłacie licencji na 12 miesięcy- razem 216 zł netto

  • 20 zł netto/miesiąc (przy jednorazowej opłacie licencji na 6 miesięcy – razem 120 zł netto)

Salony 31 – 100 m2

  • 20 zł netto/miesiąc (przy jednorazowej opłacie licencji na 12 miesięcy- razem 240 zł netto)

  • 25 zł netto/miesiąc (przy jednorazowej opłacie licencji na 6 miesięcy – razem 150 zł netto)

Salony powyżej 101 m2

  • 30 zł netto/miesiąc (przy jednorazowej opłacie licencji na 12 miesięcy- razem 360 zł netto)

  • 35 zł netto/miesiąc (przy jednorazowej opłacie licencji na 6 miesięcy – razem 210 zł netto)