Dziennik Gazeta Prawna: Opracowano wytyczne dla opakowań
22.01.2014
 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności wejdzie w życie 13 grudnia 2014 roku.  Warto się z nim zapoznać już teraz i produkcję nowych opakowań dla produktów spożywczych rozpocząć przed  pojawieniem się nowych przepisów – informuje „DGP.

 Rozporządzenie jest bardzo precyzyjne. Producenci nie powinni mieć problemów ani wątpliwości związanych z dostosowaniem się do niego. Na produkcie musi być podany skład, jak również wartość odżywcza. Pojawiły się też szczegółowe zalecenia dotyczące czcionki na opakowaniach o nieregularnych kształtach, które do tej pory budziły wątpliwości.

– Wychodząc naprzeciw zgłaszanym problemom opracowaliśmy wytyczne. Zostały one zaakceptowane przez głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, który działał w porozumieniu z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wyjaśnia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. 

Producenci powinni przyswoić przepisy i najlepiej rozpocząć produkcję nowych opakowań jak najszybciej. Za posiadanie na produkcie etykiety, która nie spełnia nowych wymagań, grozić będzie kara w wysokości 10 proc. rocznego obrotu firmy 

Więcej: gazetaprawna.pl

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=471655